Ekmek ve Çiçek


Ekmek ve Çiçek, aşk, merhamet ve hayal kırıklığıyla dolu bir şiddet eleştirisi. Film, yönetmenin yıllar önce bir militanken sevdiği kızla, bir polisi bıçaklamasının filme konu edilişini anlatıyor. Plan şu: Yönetmenin sevdiği kız polise saati soracak ve genç militan da polisin silahını almaya çalışacak. Plan öyle gitmiyor ve polis bıçaklanıyor. Bu arada polis kızın kendisine aşık olduğunu düşünüyor.
Kaderin cilvesi işte polis de kendisine saati soran kadının aslında yönetmenin yanında ki kız olduğu gerçeğini film çekilirken anlıyor ve küsüp seti terk ediyor. Film tamamlanıyor ama yönetmenin ve polisin başından geçtiği şekilde değil. Polisi oynayan genç o anda sevdiği kızı vurmak istemiyor ve çiçeği uzatıyor. Genç yönetmen ise ekmeğin altına sakladığı bıçağı bırakıp ekmek uzatıyor ve film gençlerin fikirlerini yansıtır şekilde bitiyor.

Yönetmenin yirmi yıl önceki yaşamış olduğu olayla hesaplaşmasını konu edinen film, gençlerin mücadele yöntemlerini de yansıtıyor bir bakıma. Sanatsallığına diyecek yok, biraz kara mizah da var gülümseten, filmi izleyin.


Hiç yorum yok: